OYUNCU İNCELEMEULTIMATE TEAM

FUT OYUNCU İNCELEMELERİ: PETR ČECH

FIFA 16 en iyi 50 oyuncu listemizin 49. basamağında yer alan kaleciler bazında listenin sonuncusu Petr Čech’i inceleyeceğiz.

Thibaut Courtois Chelsea’ye dönünce forma bulmakta zorlanan Čech daha fazla şans bulabilmek adına takımdan ayrılıp bir başka BPL ekibi Arsenal’in yolunu tuttu.

Petr Čech sezona 85 overall olan değeri ile merhaba diyor. İlerlemiş yaşına rağmen mevcut değerinin iyi durumda olduğunu söyleyebiliriz. Sezonun ilk dönemlerinde bu yüksek overall değeri sayesinde fiyatının yüksek olacağını ön görebiliriz.

Kalecilik becerilerine genel olarak göz atacak olursak ayakla müdahale etme özelliği olan kicking diğer değerlerine göre biraz aşağıda görünüyor. Bu duruma sebep olarak bir çok şeyi gösterebiliriz. Örneğin, yaşı itibariyle reaksiyonlarının giderek zayıflaması, yine yaşa bağlı olarak uzun boyunun bu tip ayakla müdahaleler de dezavantaj oluşturması vb.

Kaleciler için önemli özelliklerden birisi olan Diving yani dalış olarakta adlandırılan birebir mücadelelerde rakibin açısını kapatıp yatarak topu alma özelliğinin Čech yaşındaki bir kaleci için iyi derece de olması onu tercih etme adına iyi bir ikna yolu.

Topu tokatlama olarak tabir ettiğimiz Handling değerinin 84 olmasını onun yaşındaki bir kaleci için yine iyi olarak değerlendirebiliriz. Bu özelliğin iyi olması aşırtma şutlarda ve plaselerde önemli bir etki sağlayacaktır. Čech uzun bir kaleci olduğu için boyunun avantajıyla bu tip pozisyonlar da size avantaj sağlayacaktır.

Reflekslerinin 84 olması bu adam da hala iş var dedirtiyor. Aslında uzun boylu kalecilerin reflekslerinin iyi olmadığı söylenir, ancak Čech kalitesindeki bir kaleci için bunu söylemek pek mümkün değil. Yine mükemmel olarak değerlendirilmese de uzun süre sizi götürebilecek refleksleri onu kalenize koymanız için başka bir sebep olarak görünüyor.

Tecrübeyle yeteneğin birleştiği özellik, pozisyon bilgisi elbette. İncelemenin en başından beri dile getirdiğimiz yaşının getirmiş olduğu tecrübenin karşılığı olan pozisyon bilgisi bir kalecinin belkide en önemli özelliğidir. Çünkü bir kaleci iyi pozisyon almamış ise mükemmel reflekslere de sahip olsa, topu tokatlama da uzman da olsa veya diğer özellikleri mükemmel de olsa hiçbir zaman yeterli performası size sağlamayacaktır.

Diğer tüm özellikleriyle birlikte genel itibariyle dengeli bir özellik dağılımı olan Čech, BPL orta düzey kadrolar için tercih edilmesini önerdiğim kalecilerdendir.

Petr Čech ile ilgili sayısal değerlerin tümünü aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Diving 83
Handling 84
Kicking 73
Reflexes 84
Speed 45
Positioning 83

Daha fazlası için bizi takip etmeye devam edin!

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir