DEMOYENİLİKLER

HUZURLARINIZDA FIFA 18 DEMO

FIFA 18 DEMO SÜRÜMÜ ÇIKTI

Ve sonunda beklenen oyunun beklenen demosu çıktı! FIFA 18 Demo versiyonuna 12 Eylül 2017 20.00 itibariyle kavuştuk. Bu yazımda oyun hakkındaki ilk izlenimlerimi sizlerle paylaşacağım.

Oyunu 2-3 saat kadar oynadım, toplamda 10 maç civarı bir denemem oldu. Forumlarda oyunla ilgili bir kaç yorumda FIFA 17’nin yaması olmuş tarzında değerlendirmeler gördüm. Bu tarz yorumlara tam anlamıyla katılmıyorum. FIFA 18’de oynanış olarak ciddi iyileştirmeler olduğunu gördüm. Bunun en büyük etkisini yapay zekâda görebiliyorsunuz.

GELİŞMİŞ YAPAY ZEKÂ

FIFA 17’de hemen hemen her pozisyonda defansif müdahaleleri manuel olarak yapmanız gerekirken, FIFA 18’de yapay zekânın iyileştirmesiyle bu durum değişmiş. Örneğin defans yaparken seçili durumdaki oyuncunuzu pas yollarını kapatacak şekilde yönlendirdiğiniz de siz müdahale de bulunmadan kendisi araya girebiliyor. Buna ek olarak rakip oyuncu takım arkadaşına pas attığında sizin oyuncunuz vücudunu araya koyarak rakibi rahatsız ediyor, ancak burada pozisyonu devam ettirme noktasında baskı uygulamaya sizin devam etmeniz gerekiyor. O kısımdan sonrasını manuel olarak bırakmaları tam yerinde olmuş. Böyle olunca kendinizi oyunun içinde hissedebiliyorsunuz. Ek olarak dünyadaki yapay zekâ geliştirmelerinden FIFA 18’de nasibini almış gibi görünüyor.

FIFA 18’in defans sisteminde dikkatimi çeken farklı bir nokta da topa kayarak müdahalelerde oldu. FIFA 17’de topa kaydığınız zaman tek bir animasyon vardı ve oyuncu direkt olarak tüm vücuduyla topa kayıyor ve ıskalarsa pozisyon golle neticelenebiliyordu. FIFA 18’de ise bazı pozisyonlarda oyuncunuz bir ayağıyla topa müdahale ederken diğer ayağının diziyle yerden destek alabiliyor. Bu şekilde topu ıskalasa bile çabucak toparlanıp oyuna hızlıca dönebiliyor.

İYİLEŞTİRİLMİŞ TOP FİZİĞİ

FIFA 18’de en çok dikkatimi çeken özelliklerden bir diğeri de pasların ve şutların şiddeti oldu. FIFA 17’de yakın mesafeli paslar inanılmaz derece de kötü gidiyordu. Yani tabiri caizse balonla futbol oynuyor hissine kapılıyorduk ve bu sebeple sert pas atma tuşunu sürekli kullanmak zorunda kalıyorduk. Bu durum FIFA 18 ile birlikte ciddi manada değiştirilmiş. Pasların şiddeti ve topun gidişi fiziki şartları göz önünde bulundurunca gerçeklik hissi veriyor.

FIFA 18’de paslardaki değişiklik sadece topun şiddetiyle kalmamış, ara pasları ve ortalarda da ciddi anlamda değişiklik yapılmış. Havadan ara paslarında şiddetini iyi ayarlamanız halinde çok güzel pozisyonlar yakalamanız mümkün oluyor. Örneğin Modric ile Gareth Bale’ın koşu yoluna defans arkasına doğru attığınız iyi bir pas pozisyonunuzu golle sonuçlandıracaktır.

Ara paslarına bir parantez daha açacak olursak, derinlemesine atılan zorlayıcı paslar bu yıl oyun zevkimizi 2’ye katlayacak gibi görünüyor. FIFA 18’de ara pas konusunda beni en çok etkileyen durum ise şu şekilde oldu; oyuncunuzun hareket alanının tersine düşen bir top attığınızda oyuncunuz yapay zekânın etkisiyle bir anda defansı ters köşede bırakarak topun olduğu yöne hareketleniyor ve fırsatı bulduğu anda fişi çekiyor. O andan itibaren golünüzü kutlamaya koşabilirsiniz.

Kanatlardan gelen ortalara da gözle görülür bir değişim uygulanmış. Falso özelliği ve uzun pasları iyi olan oyuncularınızın gönderdiği ortalar bir hayli etkili oluyor. Tabi durum böyleyken her ortanın gol olduğu gibi bir durum söz konusu değil. Her şeyi doğru bile yapsanız rakip takımın defansı da yapay zekânın etkisiyle iyi işler çıkartıyor. Oyunun genelinde ikili mücadeleler kaliteyi gözler önüne seriyor.

TAKIMLARIN ÖZEL OYUN STİLLERİ

EA Sports’un FIFA 18 için üzerinde durduğu en önemli özelliklerin başında hiç şüphesiz takımların kendi oyun stilleri geliyor. Evet arkadaşlar EA Sports’un bahsettiği bu özelliği oyunun her anında hissedebiliyorsunuz. Özellikle Atletico Madrid ve Chelsea’yi alarak oynadığım maçlarda bunu çok iyi gördüm. Atletico Madrid’in birlikte hareket ederek takımın tek bir parçaymış gibi pozisyon alması, rakip takımı çileden çıkartacak kadar katı bir savunma yapmasını birebir yaşadım. Bu özelliklere benzer bir yapısı olan Chelsea’de ise gördüğüm en kilit noktalar orta saha da Kante ve defansta David Luiz’in kendi bölgelerinde agresif yapıları oldu. Bunlara ek olarak Chelsea takımı oyunu iyi kontrol eden defansif ve ofansif dengesi çok iyi olan takımlardan. Bu yıl özellikle Kante’nin orta sahadaki varlığı Chelsea’yi benim gözümde rakiplerinden bir adım öne çıkartıyor. Bu iki benzer takımın dışında Real Madrid’in hızlı ve öldürücü hücum oyunu, Alman Panzeri Bayern Münih’in topu kontrolden bırakmayan pas oyunu dikkatimi çeken stiller.

OYUNCULARIN STİLLERİ

FIFA 18’de kontrol ettiğiniz oyuncuların stillerini de net bir şekilde yaşayabiliyorsunuz. Özellikle oyunun tanıtım yüzü olan Cristiano Ronaldo’yu gerçek bir maçta izliyor hissine kapılıyorsunuz. Koşu, hız, pas ve tüm özellikleriyle Cristiano Ronaldo ben buradayım diyor.

OTOMATİK OYUNCU DEĞİŞİKLİĞİ, TRİBÜNLER VE AMBİYANS

FIFA 18 ile birlikte standart maç içi oyuncu değişikliklerinde oyunu durdurmak tarihe karışıyor. Maç öncesinde hazırladığınız oyuncu değişikliklerini oyunun durduğu bölümlerde oyun otomatik olarak size sunuyor. Ayarladığınız 3 değişiklikten herhangi birisini seçerek değişikliği gerçekleştirebiliyorsunuz. Ben bu özelliği gerçekten çok beğendim, çünkü maçın en keyifli anlarda menü de beklemek zorunda kalmıyorsunuz. Maçtaki akıcılık ve heyecan bu şekilde hiç kaybolmuyor. Tabi herhangi bir sakatlıktan dolayı değişiklik gerekiyorsa yine eski sistemdeki gibi değişiklik yapmak gerekiyor.

FIFA 18’de tribünler ve stadyum ambiyansı efsane olmuş. Taraftar yüzlerindeki çeşitlilik ve grafik kalitesi bir hayli artırılmış. Tribünlerin zemine yakın olduğu stadlarda maçı her anında hissediyorsunuz. Özellikle gol sonrasında tribünlere koşunca taraftarlarla sarılarak golü kutlama animasyonu çok iyi olmuş.

Evet arkadaşlar FIFA 18 Demo da oynadığım 10 maçtan sonraki değerlendirmelerim bu şekilde. 21 Eylül’de EA Access ile 10 saatlik tam sürümü deneme versiyonu gelince onun üzerinden de bunlara ek değerlendirmeler yapacağım. FIFA 18 Demo offline olarak şuan için çok çok iyi bir oyun, bakalım online olarak aynı şekilde kendini koruyabilecek mi?

Sizlerde oyunu oynadıysanız yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum…

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız da paylaşmayı lütfen unutmayın!

İyi eğlenceler FIFA Severler…

FIFA 18 DEMO İNDİR

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir