DEMOYENİLİKLER

FIFA16 DEMO DEFANS SİSTEMİ İNCELEME

EA Sports ekibi geçtiğimiz günlerde FIFA 16 Demoyu yayınladı. Oyunun görüntüsünde çok fazla değişiklik yapılamamasına karşın oynanışta ciddi değişikliklerin olduğunu gördük. Bu yazı da oyunun defans sistemini Playbol.net ekibi olarak sizler için değerlendireceğiz.

Geçen yılın oyunu FIFA 15 serinin belki de en hızlı oyunu olarak tarihe geçti. Oyunun bu yönü bir çok oyun severin erken sıkılmasına oyundan soğumasına sebep oldu. Oyuncuların yorulmaksızın pres yapması ve siz 3 pas bile yapamadan topu kazanması daha sonra sadece koşarak defansı göbekten yarıp bir çok pozisyonda golle buluşması defans yapmayı imkansız kılıyordu. Aslında geçen yıl defansif özelliklerin önemsiz olduğunu söylemek hiçte yanlış olmaz. Santradan başlayıp sadece koşarak atılan goller bir hayli fazlaydı. Bu tarz bir gol yemeyen sanırım yoktur.

FIFA 16 ile EA Sports bize defans hücum dengesizliğinin bittiğini müjdeliyor, peki bu doğru mu ?

Oyunun demo versiyonuyla birlikte oyun severler oynanışta ciddi değişikliklerle karşılaştı. Defans sistemi de bu değişikliklerden nasibini almış görünüyor. Geçen yıl bildiğiniz üzere siz defans yapmaya çalışırken oyuncularınız anlamsız bir şekilde rakibin önünü açmak istercesine sağa sola kaçışıyorlardı, toplu bir şekilde rakibi karşılamak bir hayli zordu. Belki bu şekilde katı bir savunma gerçekleştiren oyuncular vardı, ancak onlar oyundan arta kalan zamanlarda temel ihtiyaçlarını karşılayanlar.

Şimdi her şey daha farklı!

FIFA 16 için yayınlanan demo versiyonda ise defans sistemi geçen yılkinden çok farklı. Güçlendirilmiş yapay zeka sayesinde pasif konumda olan oyuncularınız dahi defansif olarak takım oyununa katkı sağlıyor. Pozisyon alma konusundaki iyileştirmeler sayesinde herhangi bir oyuncunuz kendi görev bölgesinden uzakta olsa da o bölgeyi başka bir oyuncunuz en hızlı şekilde dolduruyor. Hücum sırasında rakip yarı saha da kalmış bek oyuncunuz hızla görev bölgesine dönerken onun bölgesine en yakın takım arkadaşı burayı dolduruyor.

Tackle yapmak artık oyunun başka bir keyfi…

FIFA 15 ve öncesinde rakip oyuncuyu karşılarken kullanılan tackle zamanlaması iyi olmazsa çok can sıkıcı durumlar ortaya çıkartıyordu. Rakip oyuncuyla yan yana koşarken arkadan çekme, vücudunu araya koyma ve koşu sırasında topa müdahale etmek için kullanılan şut tuşunun zamanlaması iyi yapılmazsa rakibiniz bir anda kaleciyle karşı karşıya kalabiliyordu. Diğer defansif müdahale için kullanılan orta tuşu da bu tip sorunlara yol açıyordu. Örneğin rakibinizle baş başa kaldığınız bir pozisyonda kayarak yapmaya çalıştığınız müdahale de ıska geçtiğinizde tekrar kalkıp ikinci bir şans yakalayana kadar rakibiniz çoktan golü atmış oluyordu.

Yapılan değişikliklerle artık tackle yapmak büyük bir keyif vereceğe benziyor…

Tackle için kullanılan bu tuşların müdahale şekillerinde çeşitlilik oluşturulmuş. Özellikle yatarak yapılan müdahale şekillerindeki çeşitlilik maçı yaşamanızı sağlıyor. Arda Turan’ın arkadan gelip yatarak top kazanmasını bu yıl sıkça görebiliriz. Pique benzeri oyuncuların defansif müdahalelerinde büyük etki yapıyor bu tackle çeşitliliği. Rakibiniz sizi hızıyla geçip gitmek isterken Pique ile bir anda topu alıp takımınızı ani bir atağa çıkartabilirsiniz. Artık eskisi gibi oyuncunuz kayarak müdahale ettiğinde kalkmak için vakit kaybetmiyor ve en hızlı şekilde kalkıyor. Bu tip ikili mücadelelerde oyuncunuz bel hizasında gelen toplara dahi müdahale edebiliyor. 25 farklı müdahalenin olduğunu daha önceki açıklamalarda bildirmişti EA Sports ekibi ve nitekim bazılarıyla karşılaştık demo versiyonda.

Genel itibariyle oyuncuların dönüşlerinin ve hızlanma sürelerinin yavaşlatıldığını gördüğümüz demo sürümde defansın daha sağlam hale gelmesiyle hücum konusunda da farklı varyasyonlara yönelmek gerektiğini söyleyebiliriz.

FIFA 16 Demo üzerinden gerçekleştireceğimiz Hücum değerlendirmesi için bizi takip etmeye devam edin!

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir